Mnohá kuchárka vloží pekného pstruha do vrelej vody alebo octu variť — a k nemalej omrzlosti musí zkúsiť, že sa jej pstruh nepodaril: boky jeho sa krčia, puká, rozvára sa a zdnuky predsa ostáva nedovarený. Toto je chybné zachádzanie s touto krásnou rybou.
Aby sme ju i chutne i pekne pripravili, musíme dať rybu do studenej, už predtým prichystanej „polievky" variť. K tomu cieľu postaví sa rozličná zelenina a voňavé korenie. A síce táto zelenina: petržľan, mrkva, kaleráb, zeler, porej (pór), cibuľa, pastrnák, bobkový list, čierne korenie, citrónové kôrky. Táto zelenina zaleje sa vínovým octom a vodou (posoliť netreba zabudnúť).
Zelenina sa musí povariť, ináč keby sa len so samou rybou varila, by sa neuvarila dostatočne — a ryba by sa rozvarila. Keď je zelenina mäkká, odstaví sa a nechá vychladnúť. Len do takej chladnej postavia sa pstruhy, aby sa pozorne uvarily. Pri tom musí teplota pozvolne celú rybu prechodiť, aby sa rovno uvarila.
Pri vyberaní musí sa pozorovať, aby ryby prstami neboly vyberané, ani vidličkou roztrhané, lebo nepekne vyzerajú. Ryby vyberú sa na misu, k ním sa dajú zemiaky, maslo rozpražiť (musí byť čerstvé), ryby a zemiaky poliať a teplé niesť na stôl.
Takto uvarené pstruhy môžu sa i na studeno nastoliť, lebo v aspiku alebo s majonézou alebo keď toho nemáme, poliate precedenou polievkou a okrášlené zeleným petržľanom. V niektorých domoch pridávajú k nim olej, ocot a čierne korenie.