.
Teľacie kosti postavia sa s vodou na oheň; ako sovrú, pena sa soberie, pridá sa dla dobrozdania soli, zeleniny a jeden bobkový list; — na kúsky pokrájanú teľacinu (alebo rebierka) osobitne do vrelej vody postavíme, posolíme — a po sobraní peny necháme prikryté povoľne vrieť.
Keď je toto už dosť mäkké, vytisneme doňho šťavu z citróna (keď toho niet, tak dobrého, vínneho octu) — a necháme sovrieť.
Pred samým obedom vezmeme kúsok masla (dla osôb a potreby), — spravíme bledú zápražku, zalejeme ju s varechou vrelej polievky, čo vyžaduje obratnosť, aby sa hrčky nenarobily. To dobre rozmiešame — a zase zalejeme, do vtedy, kým nám je nie dosť riedka.
Takto zaliata polievka má pekný lesk a je „tučná"; k nej pridáme niekoľko lyžíc kyslej smotany, z mäsa zlejeme už kyslú polievku, ak by bola málo "kyslá a slaná, pridáme šťavy (citrónovej), alebo octu a soli, to sa na mäso precedí.
Do misky polievkovej dáme žĺtky (dľa potreby) — a kyslej smotany, obratne to miešame, prilejeme vrelú polievku a miešame do vtedy, kým nezhustla, pozorujúc, aby sa žĺtky nesrazily. — Kto ľúbi, môže k tomu nastoliť užiarenú a na kocky pokrájanú žemľu alebo chlieb. Taktiež v slanej vode uvarené zemiaky a pridané osobitne na tanieri alebo i kaša (puré) zo zemiakov, do ktorých sa žítok, maslo, smotana a — dľa ľúbosti — i pažítka dať môže.