.
Vezme sa toľko mladých kalerábov (najlepšie sú modré, viedenské), koľko je osôb pri stole. Očistia sa, obiela, ale tak, že vršok s mladými lístkami a srdiečkom ostane. Tento vršok sa na spôsob pokrie- vočky skrojí a na bok položí.
Kaleráby sa umyjú, každý sa ostrým, končitým nožom vydlube, aby hodná jamka povstala. To, čo sa z kalerábov vykrojilo, sa drobno poseká, na masle, s prídavkom drobno krájanej cibuľky a petržľanu uparí, i posolí. Tiež pridá sa štipka čierneho korenia a na 6 kalerábov počítujúc 2 celé vajíčka, ktoré sa do duseného a vychladnutého kalerábu pomiešajú.
Konečne pridá sa i rožkových omrviniek, rozmieša sa a touto plnkou plnia sa kaleráby.
Na každý naplnený kaleráb priloží sa vršok, priviaže čistou cvernou alebo pamokom, aby sa nerozišlo. Tieto kaleráby vložia sa do hlinenej alebo emailovanej nádoby, na ne scedí sa polievka, buď chudšia hovädzia alebo i zapražená, potom nechajú sa variť, kým sú kaleráby nie mäkké. Do tejto polievky zavárajú sa ešte i omrvinkové halušky.
Pred nastolením roztrepe sa v hrnčoku jedno vajíčko s niekoľkými lyžicami sladkej smotany, to vleje sa do vriacej polievky, nechať prísť do varu (variť sa nesmie) a nastoliť.